Nowoczesne grillowanie nieco różni się od jego podstawowej, najprostszej wersji. Zamiast zwykłego rusztu wykorzystuje się tu dodatkowe akcesoria, na przykład żeliwne płyty grillowe. Dzięki nim dania przypiekają się szybciej i nie przypalają się tak bardzo. Tłuszcz natomiast nie skapuje na ogień, przez co nie czujemy zapachu dodatkowej spalenizny.

Gdy jednak postawimy na takie rozwiązania musimy wiedzieć, jak zabezpieczyć żeliwo przed korozją. Taka ochrona musi być systematycznie powtarzana zwłaszcza przy częstym korzystaniu z paleniska czy po sezonie, przed schowaniem grilla na zimę do garażu. Jak dokładnie przeprowadzić czynności zabezpieczające?

Konserwacja rusztów żeliwnych w grillu krok po krok

Pierwszą sprawą jeśli chodzi o dbanie o grill jest codzienna pielęgnacja. Przed rozpoczęciem pieczenia warto posmarować ruszt oliwą spożywczą. Zostawiamy ją na kilka chwil, po czym nadmiar zbieramy ręcznikiem papierowym. Teraz zostaje rozpalić ruszt i poczekać, aż olej się lekko przypiecze.

Dodatkową zaletą takiego działania jest fakt, że do zaolejowanego grilla jedzenie nie będzie tak przywierać a samą powierzchnię po grillowaniu łatwiej doczyścimy.

Podobnie jak o grill dbamy o blachy żeliwne do pieca kuchennego. Jeśli na nich lub na ruszcie zobaczymy już jednak ślady rdzy, musimy zadziałać bardziej zdecydowanie. Wtedy najlepiej wyszlifować taką blachę i pomalować ją na nowo specjalistyczną farbą.

Nie idźmy jednak nigdy w półśrodki. Jeśli nie wiemy, jak ochronić płytę żeliwną grilla przed rdzą, pójdźmy do specjalistycznego sklepu z farbami i tam spytajmy fachowca jaki produkt wybrać. Jest to niezwykle kluczowe, gdyż taka blacha żeliwna grillowa będzie później miała kontakt z żywnością, musi być więc bezpieczna dla jedzenia.

Na koniec dwa słowa o przechowywaniu. Pamiętajmy, by omawianych produktów nie składować w miejscach narażonych na działanie wilgoci. Woda bowiem sprawi, że rdza będzie wchodziła na powierzchnię zdecydowanie szybciej.