Lodówka to nieodłączny element każdej kuchni, a dzięki niej produkty spożywcze zachowują świeżość i są bezpieczne dla ludzi. Uszczelki w lodówce pełnią kluczową rolę w utrzymaniu odpowiedniej temperatury wewnątrz urządzenia, a dbanie o jej stan jest niezbędne, aby lodówka działała efektywnie. Zatem kiedy wymieniać uszczelki w lodówce, aby zapewnić jej optymalne funkcjonowanie? I jak wymienić uszczelkę w lodówce samodzielnie?

Objawy nieszczelnej uszczelki w lodówce czyli kiedy pora na wymianę uszczelki w lodówce

Pierwszym krokiem jest zrozumienie, kiedy należy wymienić uszczelkę w lodówce. Istnieje kilka sygnałów, które wskazują na taką konieczność, a jednym z najczęstszych objawów jest pojawienie się różnego typu uszkodzeń, jak skazy, pęknięcia czy ubytki w uszczelce, które mogą powodować utratę przez lodówkę jej izolacji termicznej oraz ucieczkę schłodzonego powietrza z jej wnętrza.

Innym sygnałem jest luźne dopasowanie uszczelki do drzwi lodówki, co również może prowadzić do utraty chłodu z jej wnętrza i zwiększenia zużycia energii. Dodatkowo, jeśli uszczelka staje się spróchniała, twarda lub pofałdowana, to również znak, że należy ją wymienić.

Wymiana uszczelki w lodówcekrok po kroku

Zanim rozpoczniemy wymianę uszczelki w lodówce, trzeba przygotować jej odpowiednią ilość i typ. Możemy zastosować uniwersalną uszczelkę do lodówki. Najlepszym rozwiązaniem będzie uszczelka do lodówki na metry. Gdzie kupić uszczelki do lodówki? Są powszechnie dostępne w sklepach tradycyjnych, jak np. markety budowlane, a także w sklepach internetowych z artykułami AGD i akcesoriami do nich. Uszczelki można kupić także na aukcjach internetowych, gdzie często sprzedaje je bezpośrednio producent uszczelek.

Aby wymienić uszczelkę w lodówce, należy wyłączyć urządzenie z prądu i wyjąć wszystkie produkty spożywcze oraz półki, aby uzyskać do niej swobodny dostęp. Należy przystąpić do usunięcia starej uszczelki, delikatnie ją odkręcając, odpinając lub wyciskając z obudowy lodówki  – w zależności od sposobu, w jaki została fabrycznie zamontowana.  Kolejnym krokiem jest oczyszczenie powierzchni, do których przylega uszczelka, aby usunąć pozostałości starej uszczelki oraz zanieczyszczenia, które się pod nią zgromadziły. Gdy miejsce na uszczelkę jest już czyste i suche, nową uszczelkę umieszczamy w obudowie, upewniając się, że jest odpowiednio dopasowana. Po jej zamontowaniu sprawdzamy jej szczelność poprzez zamknięcie drzwi lodówki i upewnienie się, że uszczelka dopasowuje się idealnie do obudowy i nie ma żadnych nieszczelności.

Rozwiązaniem, które można zastosować zamiast wymiany uszczelki na nową jest regeneracja uszczelki w lodówce. W tym celu najlepiej skontaktować się z serwisem, który przeprowadzi dla nas taką procedurę.