Nawet jeśli używamy wyłącznie wody destylowanej, z czasem w każdym żelazku pojawi się osad wapienny. Jeśli zbierze się go za dużo, może on uszkodzić urządzenie, a także przenosić się na prasowaną odzież, zostawiając na niej nieestetyczne plamy. By uniknąć tych niechcianych konsekwencji, należy stosować odkamieniacz do żelazka. Tylko który z jego rodzajów wybrać? Czy postawić na sprawdzone, domowe metody, czy lepiej wybrać gotowy preparat ze sklepu? Przedstawiamy plusy każdego z tych wyjść.

Skuteczne sposoby na to, jak odkamienić żelazko

Wiele osób myśląc o pozbywaniu się osadu wapiennego stawia na produkty gotowe, które można kupić w supermarketach czy sklepach internetowych. Takie odkamieniacze do żelazek mogą być stworzone na przykład na bazie kwasu cytrynowego. Są to tak zwane środki anty-wapienne do żelazka, które wlewamy do komory na wodę w urządzeniu, następnie uruchamiając funkcję mocnej pary. Ceny tego typu specyfików nie są wysokie, a skuteczność duża, przez co wiele osób stawia właśnie na nie.

Jeśli jednak nie chcemy wybierać się do sklepu, możemy postawić na domowe rozwiązania, które znały już nasze babcie. Najbardziej popularny domowy odkamieniacz do żelazka to mieszanka octu i wody w proporcjach jeden do jednego. Wlewamy ją, podobnie jak w przypadku gotowych preparatów, do pojemnika na wodę. Dodatkowo stopę urządzenia możemy przetrzeć ściereczką zamoczoną w przygotowanej mieszance.

Kwasek cytrynowy a skutecznie odkamienianie żelazek

Jak wspomnieliśmy wyżej, sklepowe preparaty odkamieniające małe AGD często opierane są o kwas cytrynowy. Jeśli tylko w naszej szafce mamy torebkę takiego kwasu, możemy też sami przygotować specyfik odwapniający. Wystarczy, że do szklanki ciepłej wody wsypiemy dwie czubate łyżeczki kwasku. Dalej postępujemy w standardowy sposób, czyli wlewamy mieszankę do żelazka, włączamy parę i zostawiamy ją uruchomioną do czasu, aż pojemnik na wodę będzie pusty. Jak więc widać – kamień w żelazku można usunąć na wiele sposobów. Który wybierzemy – zależy wyłącznie od naszych preferencji.