Zlewozmywak umieszczony bezpośrednio pod oknem wygląda bardzo efektownie – stanie przy nim pozwala wtedy na uzyskanie pięknego widoku. Pojawia się jednak problem – jaką wybrać baterię kuchenną?

Jeśli okno znajduje się znacznie wyżej niż poziom blatu kuchennego oraz zlewozmywaka, wtedy nie powinniśmy mieć żadnych trudności z doborem odpowiedniej armatury. Sprawa jednak komplikuje się wtedy, gdy mówimy o oknie i blacie na tym samym poziomie.

Zlewozmywak znajdujący się bezpośrednio przed oknem wraz z zamontowaną przy nim baterią sztorcową mogą blokować otwieranie skrzydła okiennego. Jest jednak rozwiązanie – bateria o specjalnej konstrukcji przeznaczona do tego celu!

Baterie kuchenne do montażu pod oknem różnią się od standardowych baterii – ze względu na zastosowaną konstrukcję możliwe jest wtedy łatwe otwarcie okna.

Stosuje się następujące konstrukcje:

  • bateria kuchenna typu bajonett – w tym przypadku możliwe jest wyjęcie korpusu baterii z otworu i położenie go na blacie na czas otwarcia okna
  • bateria z przechylaną wylewką –  tym przypadku wylewka baterii może być przechylona na boki albo na bok, aby umożliwić otwarcie okna
  • bateria chowana w blacie – wówczas wysokość baterii obniża się, pozwalając na otwarcie okna w kuchni